МЕХ Наталія Олександрівна,
доктор філологічних наук, професор, завідувач відділу екранно-сценічних мистецтв та культурології, Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України;
вул. Михайла Грушевського, 4, м. Київ, 01001;
e-mail: mno_logos@ukr.net
ORCID: https://orcid.org/0000-0002-5846-505X
Рубрика: З історії культури і писемності: до 300-річчя з дня народження Григорія Сковороди
Мова статті: українська
Анотація
Стаття є спробою осмислення ціннісних домінант та соціокультурних сенсів мовотворчості Г. Сковороди. Особливої ваги це питання набуває у процесі оновлення України, усвідомлення її унікального та своєрідного місця у світовій історії, культурі, у генезі людської цивілізації в цілому.
Знати та поділяти погляди визнаних світочів української культури – це завжди запорука морального зростання та вдосконалення самих себе. В умовах зіткнення українського народу з екзистенціальною загрозою, в основу якої штучно закладено та розповсюджено саме заперечення всіх його історичних, соціокультурних та навіть духовних домінант, утвердження таких підходів, поглядів та настанов є єдиним шляхом збереження самого народу та держави.
Мовотворчість мислителя презентує світоглядно-ціннісні засади, які мають стати для українства дороговказами до своєї свободи у всіх її проявах: від духовної свободи до фізичної і матеріальної, до свободи діяти та творити своє майбутнє.
Ключові слова: свобода, культура, ціннісні домінанти, мовотворчість Сковороди.
Література
Сковорода Г. Твори: У 2 т. Т. 2: Трактати. Притчі. Переклади. Листи. Київ: Обереги, 1994.
Словник української мови: в 11 т. За ред. І.К. Білодіда. Т. І. Київ: Наукова думка, 1970.
Ушкалов Л. Григорій Сковорода. Передмова. Сковорода Григорій. Повна академічна збірка творів. Харків – Едмонтон – Торонто: Майдан; Видавництво Канадського Інституту Українських Студій, 2011. С. 9–50.