БИБИК Світлана Павлівна,
доктор філологічних наук, професор, провідний науковий співробітник відділу стилістики, культури мови та соціолінгвістики, Інститут української мови НАН України;
вул. Михайла Грушевського, 4, м. Київ, 01001;
e-mail: sbybyk2016@ukr.net
ORCID: https://orcid.org/0000-0002-9765-497X
Рубрика: Сучасна інтегративна лінгвостилістика
Мова статті: українська
Анотація
У статті закцентовано увагу на актуалізації досліджень у такій субгалузі функ-ціональної стилістики, як топонімійна. Подано короткий огляд праць у цьому напрямі у зв’язку з історіографією українського мовознавства. Наголошено на інтегративному статусі топонімійної стилістики та його модифікації в сучасних умовах воєнного лихоліття – долученні висновків соціальної психології для аналізу текстів, що відображають травматичну реальність.
Диференційовано стилістичні функції переважно українських топонімів у новітніх поетичних і художньо-публіцистичних віршованих текстах, створених 2022 року після посилення агресії в російсько-українській війні, що розпочалася 2014 року.
Ключові слова: літературна ономастика, топонімійна стилістика, топонім, інтегративна лінгвостилістика, соціальна психологія.
Література
Карпенко О.Ю. Ментальна організація власних назв. Мовознавство. 2004. № 4. С. 25–34. URL: http://karpenko.in.ua/wp-content/uploads/2012/12/32.pdf
Карпенко Ю.О. Топоніміка художнього тексту (На матеріалі повісті О.Ю. Кобилянської «В неділю рано зілля копала»). Тези доповідей XX наукової сесії Чернівецького держ. ун-ту. Секція філологічних наук. Чернівці, 1964. С. 73–77.
Карпенко Ю.О. Функції топонімічних назв у творах О.Ю. Кобилянської (До питання про топонімічну стилістику). Творчість Ольги Кобилянської: тези доп. респ. наук. конф., присвяченої сторіччю з дня народження письменниці. Чернівці, 1963. С. 59–60.
Котович В. Ойконімія України як лінгвокультурний феномен. Дрогобич: Посвіт, 2020.